USG w nietrzymaniu moczu i wypadaniu macicy i ścian pochwy

U kobiet z nietrzymaniem moczu oraz z wypadaniem macicy i ścian pochwy (często obie te choroby współistnieją razem ze sobą) diagnostyka ultrasonograficzna jest zasadniczym narzędziem diagnostycznym pozwalającym na ocenę stopnia nasilenia dolegliwości oraz na dobór metody leczenia. W przypadku nietrzymania moczu, USG pozwala na odróżnienie wysiłkowego nietrzymania moczu (nadającego się do leczenia operacyjnego) od nietrzymania moczu spowodowanego nadaktywnością pęcherza moczowego (nadającego się do leczenia farmakologicznego). W przypadku wypadania narządów rodnych USG pomaga w wybraniu odpowiedniej metody leczenia operacyjnego a zwłaszcza decyzji czy należy użyć materiałów protezujących (czyli siatek).

Badanie USG pomocne jest po leczeniu operacyjnym wysiłkowego nietrzymania moczu oraz wypadania macicy i ścian pochwy. USG pozwala obiektywną ocenę efektu leczniczego, lokalizację taśmy podcewkowej (założonej u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu) oraz siatki (zastosowanej u pacjentek z wypadaniem macicy i ścian pochwy).

UWAGA – pacjentki z nietrzymaniem moczu lub wypadaniem macicy i ścian pochwy zapisując się na pierwszą wizytę powinny zapisać się także na badanie USG uroginekologiczne. Bardzo ważne aby do takiego badania przyjść do GYNEMEDU z częściowo wypełnionym pęcherzem moczowym. W tym celu dobrze jakby ostatnie oddanie moczu było nie wcześniej niż 3-4 godziny. Badanie najlepiej wykonywać z pełnym pęcherzem moczowym.

    Korzystając ze strony gynemed.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
    Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.