Diagnostyka niepłodności męskiej

 1. Badanie nasienia
  Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazały udział mężczyzn w niepłodności u 51% par (co druga para), w głównej mierze wywołany anomaliami nasienia. Badanie nasienia jest prostym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym ocenić prawidłowość i dojrzewania plemników w obrębie jąder oraz ich transportu w męskich drogach rozrodczych. Powinno ono stanowić integralny element oceny płodności pary.
 2. Ocena hormonalna
  Wskazania do oceny hormonalnej stanowi między innymi nieprawidłowy wynik badania nasienia, szczególnie gdy koncentracja plemników jest mniejsza niż 10 mln/ml, osłabienie funkcji seksualnych, podejrzenie specyficznej endokrynopatii i inne. W diagnostyce niepłodności męskiej oceniane są stężenia takich hormonów jak np. FSH, LH, testosteron, estradiol, prolaktyna, itd.
 3. Ocena przeciwciał przeciwplemnikowych
  Ważną przyczyną niepłodności jest obecność we krwi partnera a zwłaszcza w nasieniu przeciwciał przeciwplemnikowych (ASA). W ogólnym badaniu nasienia bardzo często nie można przewidzieć obecności ASA. Czasami obecność ASA sugeruje zjawisko zlepiania się (aglutynacji) plemników lub nieprawidłowy test migracyjny plemników.

Zasadnicze działanie ASA nie polega na uszkodzeniu plemnika (i następowej jego śmierci) lecz na zaburzeniu jego funkcji, którego efektem jest zakłócenie poszczególnych etapów rozrodczych. Wśród efektów szkodliwego działania ASA na funkcje rozrodcze wymienia się:

 • aglutynacja plemników i w konsekwencji zahamowanie ruchu postępowego plemników,
 • upośledzenie penetracji śluzu szyjkowego przez plemniki (unieruchomienie plemników przez micelle śluzu szyjkowego),
 • zahamowanie dojrzewania i procesu kapacytacji plemników,
 • wywołanie przedwczesnej reakcji akrosomalnej,
 • zahamowanie łączenia się plemników z osłonką przejrzystą (ZP, Zona Pellucida),
 • zahamowanie zdolności przylegania plemników do oolemmy (błona komórkowa oocyta) i następowe upośledzenie penetracji plemników do komórek jajowych,
 • zahamowanie rozwoju zarodka oraz zaburzenie procesu implantacji, w wyniku reakcji z antygenami na powierzchni zarodka, co w konsekwencji prowadzi do wczesnego poronienia lub obumarcia zarodka.


Ze względu na specyfikę badań immunologicznych i oceny występowania przeciwciał przeciwplemnikowych badania te powinny być przeprowadzone w Przychodni GYNEMED.

  Korzystając ze strony gynemed.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
  Rozumiem, nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia.